Výzkum spánkové obrny u vysokoškolských studentů

26. 03. 2015 / Lucie Reichová / Rubrika: Aktuální oznámení studentům / Přečteno 1 413x

Výzkum spánkové obrny u vysokoškolských studentů

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví prosí o pomoc při celorepublikovém šetření výskytu spánkové obrny u vysokoškolských studentů. O co jde?

Spánková obrna se objevuje během usínání nebo probouzení. Je to přechodný, obvykle krátkodobý stav, kdy tělo není schopno se pohnout, kosterní svalstvo je jakoby ochrnuté, ochablé, člověk není schopen provádět pohyby, je však při vědomí. Takový stav je opravdu nepříjemný a pro mnohé je i poměrně děsivým zážitkem. Navíc se během stavu spánkové obrny mohou objevit halucinace. Můžeme vidět obrazy, vnímat v místnosti další osoby, slyšet podivné zvuky. Častý je i pocit dechové tísně.

Výskyt spánkové obrny není přesně znám. Poslední výzkumy ukazují, že jí zažilo nebo opakovaně zažívá asi 8 % populace, v rizikových skupinách z hlediska stresu nebo např. u osob pracujících ve směnném je to až 28 % osob.

Pilotní studie má za cíl zmapovat tuto problematiku mezi studenty v České republice. Výzkum spočívá v sérii vyplnění dotazníků, které najdete na adrese: http://dotazniky.vyzkumspanku.cz/questionare/start/15

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte obrátit na PhDr. Denisu Janečkovou, PhD. nebo na MUDr. Jitku Buškovou, Ph.D. a Mgr. Moniku Liškovou.

old.psych.upol.cz/aktualni-oznameni-studentum/vyzkum-spankove-obrny-u-vysokoskolskych-studentu/