Středisko pro krizovou pomoc Charity Olomouc

garant katedry: PhDr. Marek Kolařík, Ph.D.
vedoucí organizace: PhDr. Jana Haasová
kontaktní osoba: Bc. Eva Kubečková, Dis.
kontaktní adresa: Wurmova 5, Olomouc
kontaktní telefon: +420 603 871 809
kontaktní email: eva.kubeckova@olomouc.charita.cz
www stránky: www.krize.charita.cz

O NÁS:

Krizové centrum je službou Charity Olomouc, která poskytuje bezpečný prostor lidem v akutní krizi. Služba je poskytována ve dvou formách: ambulantní a pobytové. Služby jsou poskytovány 24 hodin denně a to zcela zdarma. Služby střediska (krizová pomoc, dluhové poradenství, pomoc v případě mimořádných událostí) jsou určeny pro lidi v akutní nouzi a možná proto se sv. Kryštof stal před lety patronem našich služeb.

Posláním Krizového centra Charity Olomouc je poskytovat psychickou podporu a sociální pomoc lidem v akutní krizi, kteří se ocitli v náročné životní situaci, kterou sami vnímají jako zátěžovou, nepříznivou a ohrožující a v danou chvíli ji nejsou schopni zvládnout vlastními silami. V bezpečném prostředí nabízíme našim klientům pomoc při překonávání krizového období zpřehledněním jeho situace a zapojením jeho vlastních sil se zaměřením na blízkou budoucnost metodami krizové intervence. Krizové centrum Charity Olomouc poskytuje v nepřetržitém provozu služby osobám v rámci celé České republiky.

Přijít k nám mohou jednotlivci, páry či rodiny, kterých se dotýká krizová situace, nebo která se dotýká někoho v jejich okolí. Může se např. jednat o rozvod, špatnou komunikaci v rodině, úmrtí blízkého, zhoršený psychický stav. Přijít k nám můžete osobně, a to i bez objednání, případně se můžete objednat předem (mailem či telefonicky). Pracovníci Krizového centra se věnují klientům přibližně 50 minut, během kterých mohou zpřehlednit situaci a doprovodí klienty na cestě z krizové situace. Počet návštěv není omezen, může se k nám přijít jednou nebo i opakovaně. Ambulantní služba může být poskytována anonymně.

Pobytová forma služby poskytuje bezpečný prostor obětem násilí, osobám, které přišly o zázemí z důvodu exekuce či jiných právních komplikací, nebo těm, kterým krizová situace (živelná katastrofa, hromadné neštěstí, trestný čin aj.) neumožňuje žít ve svém domácím prostředí. Klientům nabízíme přechodné bydlení na dobu maximálně deseti kalendářních dnů. Po tuto dobu klient intenzivně pracuje na vyřešení své situace a společně s pracovníky hledá nejvhodnější řešení. K dispozici jsou klientům tři pokoje po dvoulůžkách (s možností přistýlek a dětské postýlky), kuchyňský kout a sociální zázemí.

O PRAXÍCH:

• Zprostředkujeme studentům nahlédnutí do chodu krizového centra
  • Na praxi se můžete setkat s klienty, kterými jsou muži i ženy starší 18 let, páry nebo rodiny v akutní krizi, lidé, u kterých se dotýká krizová situace či u někoho v jejich okolí, s oběťmi domácího násilí, klienty, kteří ztratili bydlení z důvodu exekuce či jiných právních komplikací nebo se ocitli v akutní krizi z širokého spektra důvodů (např. živelné katastrofy, trestný čin).
  • Šikovným studentům můžeme nabídnout následně brigádnickou práci formou DPP (kurz KI podmínkou).

Stáž absolvovaná na tomto pracovišti je uznatelná jako povinná studijní praxe v  oblasti manželského a rodinného poradenství (psychologie v sociálních službách).

old.psych.upol.cz/stredisko-pro-krizovou-pomoc-charity-olomouc/