Časopis Respekt: ZMIZÍ Z ČESKA ZEBRY?

02. 09. 2015 / Lucie Reichová / Rubrika: Médiím / Přečteno 1 200x

Policie chce chodce chránit před sebevražedným skákáním pod auta

Obezřetně v pozici slabšího. • Zdroj: Milan Jaroš
Lucie Kavanová

30. 8. 2015 | aktualizace 29. 8. 2015 22:31

00:00
Nejdelších 13,5 metru v Česku je momentálně mezi prodejnou textilu a lékárnou na kraji Olomouce. Právě tak široká je zdejší Hodolanská ulice, jejíž přechod zabere místním i čtvrt hodiny. Jde totiž o hlavní tah na Polsko a za den tu projede 25 tisíc aut. Ještě nedávno tady chodcům mezi nimi klestilo cestu 12 přechodů, ty ale 14. srpna najednou ze dne na den, úplně všechny zmizely. A to přesto, že Hodolanská je pro přilehlou vilkovou čtvrť hlavní tepnou života, kde leží skoro všechny obchody, hospody, a dokonce i škola. Pod vlivem nových norem byly odstraněny i stovky přechodů v Praze, Náchodě, Šumperku a dalších městech – a také tam místní najednou stanuli uprostřed bitevního pole, kde každé přejití silnice přivolává infarkt. Podle policie však čeští chodci nebyli nikdy ve větším bezpečí.

Celý článek, ve kterém komentuje situaci i dopravní psycholog, PhDr. Matúš Šucha, PhD., naleznete ZDE.

Článek pro Katedru psychologie byl s laskavým svolením poskytnut časopisem RESPEKT. Originální odkaz: http://www.respekt.cz/tydenik/2015/36/zmizi-z-ceska-zebry?issueId=100011

old.psych.upol.cz/verejnosti-a-mediim/casopis-respekt-zmizi-z-ceska-zebry/