Tisíce dětí ve věku 11 až 15 let se potýká s kouřením, pitím alkoholu a šikanou

12. 08. 2014 / Zuzana Vávrová / Rubrika: Médiím / Přečteno 1 753x

Tisíce dětí ve věku 11 až 15 let se potýká s kouřením, pitím alkoholu a šikanou

Tato alarmující zjštění s sebou přináší výzkum týmu PhDr. Martina Dolejše, Ph.D., který zkoumá osobností rysy těchto dětí a s nimi související rizikové chování (šikana, užívání drog, kouření, šikana aj.).

Praha, 9. 8. 2014 (www.reflex.cz): Zhruba tři procenta dětí ve věku od 11 do 15 let vykouří denně více než pět cigaret, čtyři procenta se v posledním měsíci opila a šikana má narůstající tendenci. K tomu dospěl výzkum Katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Odborníci se v něm zaměřili na osobností rysy adolescentů a s nimi související rizikové chování. Celkem zpracovali údaje od 4 198 respondentů z 54 škol v Česku.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Příspěvek na serveru www.denik.cz.

Další články k rizikovému chování můžete také najít ve sbornících konference PhD Existence II. a PhD Existence III.

Tvorba a standardizace dotazníku Výskyt rizikového chování u adolescentů (VRCHA)

Tematicky zaměřené diplomové práce:

SKOPAL (2012) – VZTAH OSOBNOSTNÍCH CHARAKTERISTIK ADOLESCENTŮ S RŮZNÝMI FORMAMI RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ

SUCHÁ (2014) – VZTAH MEZI SEBEHODNOCENÍM, IMPULZIVITOU A RIZIKOVÝM CHOVÁNÍM U ČTRNÁCTILETÝCH ŽÁKŮ V ČR

Připravujeme dvě odborné publikace

a) Protektivní a rizikové osobnostní rysy u adolescentů a

b) Vybrané osobnostní rysy a rizikové formy chování u českých žáků a žákyň.

Publikace budou vydány na přelomu října a listopadu 2014.

old.psych.upol.cz/verejnosti-a-mediim/tisice-deti-ve-veku-11-az-15-let-se-potyka-s-kourenim-pitim-alkoholu-a-sikanou/