Mgr. Aleš Neusar, Ph.D.

Člen katedry – odborný asistentA.N.

E-mail ales.neusar@upol.cz
Telefon +420 585 633 527
Konzultační hodiny Dle domluvy
Pracovna 3.03 (u zadního schodiště)
linkedin ResearchGate_Logo neusar.cz

Klikněte na LinkedIn (profesní životopis, kompetence), ResearchGate (fulltexty publikací), ales neusar (osobní web – blog, texty, videa)

Přehled publikací, prezentací a workshopů – PDF (06/2015)

Odborné zaměření

Work-life balance. Životní spokojenost. Well-being. Psychologie změny/proměny. PhD existence. Kvalita výuky psychologie na SŠ a VŠ. Autobiografická paměť. Soft-skills. Psychologie dotazování. Akademické psaní. Výzkumná metodologie. Výchova dětí.

Vybrané publikace:

• From burgers to tenure: Preserving quality amid the choices and dilemmas facing authors of scientific articles trust or not to trust. Interpretations in qualitative research (2015, článek, Human Affairs)
  • PhD existence v oboru psychologie v České republice a na Slovensku (2012, monografie)
  • Memory for unique events: Predictors of dating accuracy (dissertation, 2012)
  • How do respondents attend to verbal labels in rating scales (2013, článek, Field Methods)
  • Kdy se to jenom stalo? (Ne)dokonalost paměti na osobní a veřejné události (2011, monografie)
  • Přesnost datace mediálně známých veřejných událostí (2011, článek, Mediální studia)
  • Báseň ve výzkumu (2010, kapitola v monografii, Umění ve vědě a věda v umění)
  • Silent Voices: Children’s Quality of Life Concepts (2010, článek, Studia Psychologica)
  • Jaké zdroje informací používáme při usuzování o příčinách vlastního chování (2009, článek, E-psychologie).

Výběr z prezentací a workshopů:

• Rozhodování a řešení dilemat při psaní odborného článku (2015, workshop, Olomouc)
  • No time for winners? Satisfaction in life, true values and imperfection (2014, přednáška, Praha)
  • PRÁCE ≠ VOLNÝ ČAS? Hranice práce a volného času u profesí bez „píchaček“ (2013, přednáška, Olomouc)
  • Can We Use Public Landmarks as Recall Aids in Survey Research? (2011, přednáška, Lausanne)
  • O dopadu a spokojenosti v (ne)akademickém životě (2013, kurz, Olomouc)
  • Akademické psaní a publikování. Jak psát, kam psát a proč psát (2013, kurz, Olomouc)
  • Hodnota „nemít na to“ (2013, přednáška, Olomouc)
  • „Slepá skvrna” v procesu tvorby disertace (N = 1; N = ∞) (2012, přednáška, Olomouc)
  • Psychology teaching preparation and experience in Europe (2009, přednáška, Oslo)
  • Employability of European Psychology Graduates in Post Bologna Education (2011, přednáška, Istanbul)

Poznámka: u některých publikací a prezentací je více autorů (podrobnosti v seznamu publikací).

Životopis

Aleš Neusar pochází ze Bzence. Vystudoval psychologii na Katedře psychologie FF UP v Olomouci, kde obhájil práci na téma „Cévní mozková příhoda. Pokoj mé matky“ (pod vedením Bohumily Baštecké). Titul Ph.D. získal v oboru obecná psychologie na Katedře psychologie FSS MU v Brně. Zde obhájil práci na téma „Memory for unique events. Predictors of dating accuracy“ (konzultant Wander van der Vaart). Během své kariéry pracoval (či stále pracuje) jako zaměstnanec i zaměstnavatel, manuálně i hlavou. Pracoval například jako psycholog v Poradně pro rodinu v Olomouci, lektor anglického jazyka, prodejce, skladník, asistent lidí s postižením (UK), VŠ pedagog (FSS MU, FF UP), poradenský psycholog a lektor (OSVČ), výzkumný pracovník (Fakulta sociálních studií MU v Brně; Leibniz Institut für Sozialwissenschaften v Mannheimu; Universiteit voor Humanistiek v Utrechtu), konzultant v různých oblastech (psychologie, pedagogika, soft skills), odborný asistent a koordinátor na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Také učí na Ostravské univerzitě a University of New York in Prague. Publikuje v ČR i zahraničí a přednášel například v Norsku, Velké Británii, Litvě, Holandsku či Švýcarsku. Je členem odborných společností ČMPS, EUROPLAT (European Psychology Learning and Teaching) a ESRA (The European Survey Research Association). Je či byl řešitelem (nebo se podílel) mnoha grantů (např. primární prevence, akademické psaní, kvalita výuky psychologie). Zajímají ho mimo jiné tato témata: životní spokojenost, soft-skills, akademické psaní, PhD existence, autobiografická paměť, work-life balance, myšlení a rozhodování či výzkumná metodologie.

Odkazy:

Osobní web
ResearchGate

Vyučované předměty (stav z 06/2015)

old.psych.upol.cz/o-nas/lide/mgr-ales-neusar-ph-d/