Nová kniha Psychoterapeutické směry završuje činnost projektu TERA na katedře

11. 05. 2015 / Lucie Reichová / Rubrika: Médiím / Přečteno 1 729x

Nová kniha Psychoterapeutické směry završuje činnost projektu TERA na katedře

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

v průběhu let 2014 a 2015 navštívilo naši katedru psychologie Univerzity Palackého v Olomouci několik desítek významných osobností věnujících se psychoterapii, expresivním terapiím, psychologické pomoci druhému člověku a výzkumu v psychoterapii. Díky podpoře evropského projektu TERA, který jsme v tomto období realizovali, bylo možné využít takřka každého týdne k návštěvě zajímavého odborníka z praxe. Tato setkání byla našimi studenty mimořádně ceněna a z osobních rozhovorů s mnohými z nich vím, že právě díky setkání s nějakým z našich hostí v nich zahořelo nadšení pro určitý směr, metodu či způsob práce s lidmi. Při oslovování jednotlivých přednášejících jsme se vždy snažili o zastoupení osobností z různých směrů, s odlišnou psychoterapeutickou tradicí a odlišnými názorovými proudy i specifickými kontexty psychologické praxe. Vznikala tak pestrobarevná mozaika, ve které si mohli jednotliví studenti volit podle svých potřeb a zájmů. Odlišnost pro nás nebyla překážkou, ale obohacením. Jako učitel psychoterapie na naší katedře jsem se snažil našim studentům předat motto rodinné terapie: dva pohledy jsou více než jeden. Krása psychoterapie také spočívá v jejím zdánlivém chaosu – v názorové pluralitě, v množství směrů a proudů. Je přirozené, že pokud nás zajímá pomoc konkrétnímu člověku v jeho celistvé jedinečnosti, nemůžeme dospět k obecným a univerzálně platným modelům pro všechny lidské bytosti. Ne všechny směry v psychoterapii jsou vhodné pro všechny osoby a ne každý student psychologie může přijmout filozofii všech směrů. Jsme rádi, že se nám snad povedlo v uplynulých dvou letech přiblížit studentům české představitele jednotlivých psychoterapeutických směrů a specifických způsobů práce, aby se oni samotní mohli lépe rozhodovat při volbě další cesty své kariéry, činit své volby více uvědoměle ku prospěchu svému i svých klientů. Přednášejícím, kteří přijali naše pozvání, proto za naše studenty srdečně děkuji. Zvláště pak chci poděkovat těm, kteří byli zároveň ochotní shrnout své přednášky do písemné podoby a poskytnout je ke studiu další generaci studentů, kteří se tak s jejich prací mohou seznámit alespoň zprostředkovaně. Čtenářkám a čtenářům těchto textů přeji příjemné počtení a ať na těchto stránkách naleznou kousek inspirace pro svůj osobní i profesní život.

Martin Lečbych

Vybráno z předmluvy ke knize.

old.psych.upol.cz/verejnosti-a-mediim/nova-kniha-psychoterapeuticke-smery-zavrsuje-cinnost-projektu-tera-na-katedre/