Nová publikace týmu dr. Dolejše – KDO A CO ŘÍDÍ ČESKÉ ADOLESCENTY?

18. 03. 2019 / Jan Švec / Rubrika: Médiím / Přečteno 743x

Kniha KDO A CO ŘÍDÍ ČESKÉ ADOLESCENTY? je jednou z mála odborných publikací, které se pokoušejí přiblížit psychologický koncept locus of control (česky místo kontroly) z teoretického, ale i z výzkumného hlediska. Podstatou tohoto konceptu je víra člověka v to, co obecně ovládá posílení (odměny a tresty), kterého se mu dostává. Lidé, kteří jsou přesvědčeni, že řídí svůj osud, a obvykle připisují následky chování (odměny) svému vlastnímu úsilí či osobnostním charakteristikám, mají interní locus of control (tzv. internalisté). Internalisté vykazují vyšší potřebu nezávislosti, lépe se vyrovnávají se zátěžovými situacemi, bývají méně nemocní a dokonce se dožívají vyššího věku. Naopak jedinci, kteří se domnívají, že jejich osud určují vlivní lidé či štěstí, a posílení, jehož se jim dostává, považují za následek vůle vyšší moci, mají externí locus of control (tzv. externalisté). Externalisté často zažívají pocity bezradnosti, používají pasivní strategie zvládání života a častěji vykazují závislost na alkoholu nebo drogách.

Monografie přináší také aktuální informace o místě kontroly u českých adolescentů.
Tyto informace vycházejí z výzkumného projektu, kterého se zúčastnilo více než 2 700 respondentů ve věku 11 až 16 let. Jsou zde prezentovány výsledky jednotlivých věkových a genderových skupin, ale i rozdíly mezi adolescenty studujícími na různých typech školských zařízení. Použité psychodiagnostické metody identifikují výrazné rozdíly mezi adolescenty ze zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a žáky základních škol a víceletých gymnázií. Dospívající z dětských domovů se školou, výchovných ústavů a z nízkoprahových zařízení jsou častěji externalisté. Více tedy věří v osud a v to, že jejich životy ovlivňují jiní lidé a vnější síly. Tito jedinci pak častěji realizují rizikové aktivity, mají nižší sebehodnocení a nevěří si. Monografie přináší ucelený vhled do problematiky fenoménu místa kontroly a poskytuje odborníkům cenné rady pro jejich praxi.

Možnost stažení publikace a další zajímavé publikace z pera lidí na naší katedře naleznete ZDE.

old.psych.upol.cz/verejnosti-a-mediim/nova-publikace-tymu-dr-dolejse-kdo-a-co-ridi-ceske-adolescenty/