Vážené kolegyně, kolegové, milé studentky, studenti,

jmenuji se Matúš Šucha a jsem kandidátem do akademického senátu Univerzity Palackého. Již během mého studia na katedře psychologie jsem si k Univerzitě Palackého vytvořil blízký vztah. Vážil jsem si jak vysoké úrovně vzdělávání, tak přátelské atmosféry panující mezi studenty a vyučujícími. Hlubší znalosti o fungování různých univerzitních orgánů jsem začal získávat nejprve jako student ve funkci prezidenta České asociace studentů psychologie (se sídlem v Olomouci), a později jako vedoucí katedry psychologie, kde působím doposud. O své ideály jsem nepřišel. Stále jsem přesvědčen o jedinečnosti a vysoké úrovni naší univerzity.

Byl bych rád, kdybychom dokázali čelit trendu, se kterým se vysoké školství musí potýkat. Do popředí zájmů přichází snahy o co nejvyšší možný výkon, produkci a okamžité výsledky, mnohdy bez ohledu na kvalitu a reálný přínos. Hlavním cílem je konkurenceschopnost a komercionalizace. Ale jen velmi málo se pracuje s odvrácenou stranou této „výkonové prosperity“, která s sebou přináší nešťastnou společnost, která sice umí výborně pracovat, ale neumí žít.

Učme myslet, rozvíjejme vědu, dělejme svět lepším díky patentům a objevům, ale neopomínejme rozvíjet naši lidskost.

Volby do Akademického senátu Univerzity Palackého v Olomouci od 31. března do 6. dubna 2017