Koho straší noční můry?

08. 08. 2014 / Zuzana Vávrová / Rubrika: Médiím / Přečteno 2 901x

Koho straší noční můry?

Když večer uleháme ke spánku, obvykle si přejeme dobrou noc a hezké sny. Pro většinu lidí je to samozřejmostí a prožijí ničím nerušený, příjemný a osvěžující spánek. Někteří z nás v noci zažívají různá dobrodružství, zachraňují svět, prožívají romantické situace, stávají se superhrdiny a ráno si na své snové zážitky rádi vzpomenou. Někteří lidé si naopak po probuzení nepamatují žádný sen. Ovšem jsou lidé, kteří se budí i několikrát za noc ochromeni hrůzou. Jejich sny mají velice nepříjemný, úzkostný až děsivý obsah. V nočních můrách spícího často pronásleduje neznámá postava, objevují se také témata jako smrt nebo dokonce genocida. Často ve snu nebývají oběťmi jen tito lidé, ale také jejich blízcí, kterým snící nemůže nijak pomoci.  Protože se ze svých snů často budí a vzhledem k obsahu a intenzitě svých snů se bojí znovu usnout, bývají během dne velmi unavení.

Podle výzkumu, který provedla v České republice PhDr. Lucie Klůzová Kráčmarová, má alespoň minimální zkušenost s nočními můrami většina populace. Kolem 6 % dotázaných dokonce uvedlo, že mívají noční můry minimálně jednou za týden.

Otázkou je, proč se některým lidem noční můry zdají. Podle zahraničních studií noční můry často souvisejí s traumatem, aktuálně prožívaným stresem, depresivitou, úzkostností a jinými osobnostními charakteristikami. Právě tuto otázku se nyní snaží detailněji osvětlit výzkum PhDr. Lucie Klůzové Kráčmarové a prof. Aleny Plhákové, který stále probíhá a kdokoli se do něj může zapojit. Účastí ve výzkumu můžete pomoci lidem, kteří nočními můrami trpí, případně také získat návod, jak s nočními můrami pracovat.

Výzkum najdete zde: http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/nocni-mury-a-osobnostni-char/

Pro bližší informace je možné využít email nocnimury.vyzkum@gmail.com

Výzkum je podpořen v rámci IGA_FF_2014_090

Sdílet článek na facebooku

Sociální sítě
[qrcode alt="Skenovat QR kód" size=330 class="" credit=FALSE shadow=true]

QR kód aktuální stránky:
old.psych.upol.cz/verejnosti-a-mediim/koho-strasi-nocni-mury/

Vaše zpráva *

jméno a příjmení *

Ochrana proti spamu *
captcha

e-mail *

Napsat vedoucímu katedry »